Petycja – Ochrona praw zwierząt w Chinach

Mając na uwadze dobro zwierząt oraz ich prawo do życia bez cierpienia powodowanego przez ludzi, zwracamy się do Rządu Chińskiej Republiki Ludowej o uchwalenie nowoczesnej ustawy gwarantującej prawa zwierząt. Wierzymy, że jej ustanowienie pozwoli na humanitarne traktowanie zwierząt, zapewniając im podstawowe wolności, do których zaliczamy: wolność od głodu i pragnienia, wolność od dyskomfortu, wolność od bólu, urazu lub choroby a także wolność od strachu i niepokoju. Jesteśmy przekonani, że zwierzę jako istota żyjąca, odczuwa zadawane mu cierpienie tak samo jak człowiek, dlatego też nie powinno być traktowane jak przedmiot. Humanitarny wyraz człowieczeństwa i pozycja jaką ludzie zajmują w otaczającej nas przyrodzie, zobowiązują nas wszystkich bez względu na krąg kulturowy, z którego pochodzimy, religię czy poglądy polityczne do poszanowania, ochrony i opieki nad zwierzętami.
Nie ulega wątpliwości, że Chiny są współcześnie liderem pod względem wzrostu gospodarczego oraz ekspansji ekonomicznej na inne regiony i kontynenty świata. Chińska Republika Ludowa jest także kontynuatorką jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. Kultura Chińska liczy bowiem przeszło 5 tys. lat. W przeciągu stuleci Chiny wypracowały szereg innowacyjnych rozwiązań, które inspirowały Europejczyków. Kreatywny i odnoszący sukcesy gospodarcze państwo powinno być zainteresowane ustanowieniem kompleksowej ochrony nad zwierzętami. Tym bardziej, że symbolika związana ze światem fauny odgrywa istotną rolę w kulturze chińskiej, porządkując i nadając cel znanemu nam światu.
Tymczasem sytuacja zwierząt, od psów i kotów zaczynając, aż na zwierzętach hodowlanych kończąc, wymaga olbrzymiej pracy ze strony CHRL. Brutalność, z jaką traktuje się zwierzęta obejmuje całe spektrum zachowań, które powodują ból oraz cierpienie. Psy oraz koty są zwierzętami nie tylko domowymi, ale także rzeźnymi. Istnieje cały rozbudowany proceder związany z psami przeznaczonymi na ubój. Wstrząsające jest przekonanie oparte o przesądy, że mięso tych zwierząt staje się tym lepsze, im zwierze bardziej cierpi. Stąd istnieje cała gama metod uśmiercania tych zwierząt od gotowania żywcem i obdzierania ze skóry aż po wieszaniu za szczękę na haku. Istotne jest z punktu widzenia postępowania etycznego z istotą żywą, jaką jest zwierzę, wypracowanie elementów, które całkowicie likwidowałyby tego typu krwawe przedstawienia.
Prawo takie wspomoże także sytuację zwierząt hodowlanych. Chiny odpowiadają za największą hodowlę zwierząt na świecie. Ponad połowa spożywanego mięsa stanowi wieprzowina, a pogłowie świń w CHRL jest połową światowej populacji świń. Powszechność hodowli oraz braki legislacyjne w zakresie ochrony praw zwierząt powodują, że w Chinach popularne są metody, które eliminowane są chociażby na terenie Unii Europejskiej. Mowa o hodowli klatkowej, w tym klatkach bateryjnych, czy wczesnym odsadzaniu krów. Dochodzą do tego elementy związane z okaleczaniem zwierząt jak skracanie dziobów czy ogonów. Nie może być tak, że masowa produkcja żywca zwalnia hodowcę z odpowiedzialności za zwierzę. Wierzymy, że ustanowienie właściwych i odpowiedzialnych przepisów związanych z ochroną praw zwierząt w Chinach będzie miało także swój wymiar edukacyjny. Tylko w taki sposób można zakorzenić wśród ludzi ideę humanitarnego traktowania zwierząt tam, gdzie do tej pory takie zachowania nie są powszechnie stosowane.
Zwracamy się z prośbą o podpisanie poniższej petycji. Nie pozostań obojętny w chwilach kiedy Twój głos ma tak duże znaczenie.
Możesz uratować setki istnień. Dziękujemy za Twoją pomoc!