Petycja o dobrostan pszczół w miastach
Do Prezydentów i Burmistrzów miast polskich,
my niżej podpisani wzywamy władze miast do działań mających na celu wzbogacenie miejskich dżungli w pszczoły oraz zapewnienie im ochrony i należytych warunków do przetrwania.
Z roku na rok populacja tych, jakże pożytecznych i niezwykle ważnych dla ziemskiej biosfery, owadów maleje. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) oraz Komisja Europejska oceniają w Czerwonej Księdze, że w Europie, blisko jednemu gatunkowi pszczół na dziesięć grozi wyginięcie, zaś liczebność populacji 37% gatunków maleje. W szczególny sposób zagrożone są dzikie owady zapylające, które nie posiadają swoich opiekunów. Ta sytuacja spowodowana jest w dużej mierze czynnikami takimi jak chemizacja rolnictwa, choroby, pasożyty i zmiany klimatyczne. Ten problem wymaga natychmiastowego i kompleksowego rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie pszczół do miejskiej dżungli.
Bydgoszcz, jako jedyne miasto w Polsce bierze udział w programie „BeePathNet”. Program ten powstał z nie cierpiącej zwłoki potrzeby pozytywnych zmian i dzięki rosnącej świadomości ekologicznej. Opracowano go w ramach „dobrych praktyk”, w mieście Lublana. To szerokie podejście do pszczelarstwa miejskiego, które przenoszone jest do pięciu europejskich miast przyjaznych pszczołom: Bydgoszczy, Amarante w Portugalii, Ceseny we Włoszech, Nea Propontida w Grecji oraz do jednej z dzielnic Budapesztu na Węgrzech.
W tym miejscu nasuwa się pytanie – dlaczego w innych polskich miastach problem ten wciąż jest bagatelizowany? Pszczoły w dzisiejszym świecie spotykają się z wieloma zagrożeniami, które wpływają na ich populację. Używamy pestycydów, które powodują u pszczół zaburzenia neurologiczne. Dla wielu osobników substancje te są zabójcze. Już w 2008 roku w Niemczech, podczas siewu roślin pokrytych zaprawą owadobójczą zawierającą substancję aktywną chlotianidynę, zginęło 11,5 tysiąca kolonii, czyli około 300 milionów pszczół. Tego typu sytuacje miały miejsce również we Francji. Wycinamy drzewa, a monokulturowe uprawy, urbanizacja terenów zielonych przyczyniły się do tego, że brakuje zróżnicowanego pokarmu dla owadów. Wpływa to na kondycję pszczół, osłabione często chorują i są bardziej podatne na pasożyty.
Czy nie możemy tego zmienić? Czy naprawdę nie jesteśmy w stanie temu zaradzić? Przecież pszczoły są istotne dla całego świata. Poprzez zapylanie przyczyniają się do produkcji jednej trzeciej żywności na ziemi, w tym aż 90 % owoców. Bez nich ludziom i zwierzętom grozi klęska głodu. Pszczoły są najlepszym wskaźnikiem zdrowego środowiska.
Pszczelarstwo miejskie daje szansę na rewitalizację gatunków pszczół i miast. Jego rozwój umożliwia poprawę liczebności pszczół miodnych. Powietrze w mieście jest bardziej zanieczyszczone niż to na wsi, jednak pszczoły potrafią przetworzyć metale ciężkie i pozbyć się ich, kiedy filtrują miód. Według specjalistów, coraz częściej miasto staje się dla pszczół lepszym miejscem niż wieś. Dlaczego? W miastach tworzy się kwietne łąki, odchodzi się od koszenia roślin. To pozytywnie wpływa na owady.
Niepodważalnym faktem jest, ze pszczół na świecie mamy coraz mniej. Nie da się jednoznacznie określić czy wyginą i kiedy się to stanie. Jednak nie możemy się temu biernie przyglądać. Już teraz, w Chinach istnieją rejony, gdzie zapylacze wyginęły, a próby przywracania ich do środowiska nie przynoszą skutków. Czy chcemy tego samego w Polsce? Szanowni Burmistrzowie i Prezydenci miast, zwracamy się do Was w imieniu swoim oraz bezbronnych i pożytecznych owadów. Apelujemy o zintegrowane i partycypacyjne podejście oraz o opracowywanie i wdrażanie skutecznych rozwiązań, zapewniających pszczołom odpowiednie warunki w każdym z miast. Nie chcemy, aby pszczoły w mieście były traktowane tylko jak nowa, przejściowa moda. Pszczoły przynoszą korzyści zarówno środowisku, jak i człowiekowi. Dlatego jeśli on odpowiednio o nie nie zadba, życie ludzkie również będzie zagrożone. Domagamy się wprowadzenia pszczół do miejskiej dżungli, zapewnienia im odpowiedniej ochrony i popularyzacji. Pragniemy, aby los pszczół w miastach był kompleksowo przemyślany, a zapewnienie im ochrony należało do jednych z najważniejszych celów.
Zwracamy się z prośbą o podpisanie poniższej petycji. Nie pozostań obojętny w chwilach kiedy Twój głos ma tak duże znaczenie.
Możesz uratować setki istnień. Dziękujemy za Twoją pomoc!